Jak skutecznie posprzątać po remoncie?

Zazwyczaj co kilka lat każdy z nas myśli o tym, żeby odmalować ściany w pokoju czy też zmienić tapetę. Niezależnie od tego, czy będą to kosmetyczne zmiany, czy też generalny remont z wierceniem w ścianach, zawsze zbiera się kurz. Choć cieszymy się, że w końcu wnętrze zostało odświeżone, to już z pewnością jesteśmy mniej zadowoleni z tego, co czeka nas po nim, a więc sprzątanie. Skuteczne pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń po remoncie jest zadaniem trudnym i żmudnym. Dlatego też postanowiliśmy się przyjrzeć dokładnie, co można zrobić, aby szybko pozbyć się tego problemu i w pełni cieszyć się z nowych kolorów czy motywów na ścianach.

Najważniejsze zasady skutecznego sprzątania po remoncie

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać to fakt, aby czyszczenie zaczynać od górnych powierzchni. W związku z tym najpierw trzeba zacząć od sufitu, górnych części mebli czy półek. Później sukcesywnie należy przesuwać się w dół. Co więcej, warto także pamiętać, że kurz i wszelkiego rodzaju pyły lubią unosić się w powietrzu. Dlatego też koniecznie trzeba często wietrzyć mieszkanie czy dom. Dzięki temu łatwiej będzie można się pozbyć wszelkich zabrudzeń.

Sprzątaj na sucho po remoncie

Oprócz tego nie zapomnij o tym, że pierwsze sprzątanie powinno odbyć się na sucho. Tak, tak! W momencie, kiedy zaczniesz od razu od sprzątania na mokro, z wody i pyłu stworzy się swego rodzaju błoto, które niezwykle trudno będzie doczyścić. Dlatego też do pierwszego czyszczenia najlepiej wykorzystać odkurzasz. Jeśli boisz się, że uszkodzisz Twój, warto wypożyczyć przemysłowy, który z powodzeniem pozwoli pozbyć się kurzu i pyłu. W trakcie odkurzania, warto zadbać o to, aby wykorzystywana końcówka była czyszczona co kilka minut.

Niech do akcji wkroczy woda!

Kiedy już sprzątniesz na sucho każdy mebel i podłogę, możesz zacząć skutecznie korzystać z mokrych ściereczek i mopów. Podobnie, jak wcześniej, zacznij najpierw od tych najwyższych zakamarków i sukcesywnie schodź niżej. Nie zapominaj o tym, aby regularnie płukać ściereczki, a także wymieniać często wodę z detergentem. W przypadku mycia podłóg, warto dodać oprócz środka myjącego również odrobinę octu. Pozwoli on skutecznie uporać się z kurzem po remoncie.