W jakiej częstotliwości należy wykonywać sprzątanie biura?

Nikt z nas nie lubi przebywać w pomieszczeniach brudnych i zaniedbanych, które generują nieprzyjemne zapachy. Nawet mowy nie ma, aby w tego typu przestrzeniach przebywać przez 8 godzin w sposób wydajny wykonywać swoje służbowe obowiązki. Właśnie to powoduje, że kadra zarządzająca firmą powinna ustalić harmonogram sprzątania powierzchni biurowych. Bardzo ważną informacją jest fakt, że nie trzeba decydować się na samodzielne utrzymanie porządku w przestrzeniach, gdyż sprzątanie biura można powierzyć profesjonalistom w swoim fachu.

Podstawowa pielęgnacja biura

Zgodnie z przyjętymi zaleceniami, podstawową pielęgnację biura należy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu. W tym czasie konieczne jest chociażby podlanie kwiatów na parapecie, wytarcie kurzów czy umycie podłóg. Czynności te powinny być wykonywane przy użyciu specjalistycznych sprzętów i odpowiednich detergentów, co spowoduje, że możliwe będzie zachowanie doskonałego efektu wizualnego przez znaczny czas. Oczywiście nie zmienia to faktu, że każdy z pracowników powinien we własnym zakresie dbać o swoje miejsce pracy, a zatem chociażby o czystość monitora czy klawiatury. Czyszczenie swojego stanowiska pracy powinno mieć miejsce codziennie, tuż przed końcem dnia w biurze.

Profesjonalne czyszczenie biura

Oczywiście nawet regularne czyszczenie biura nie uchroni nas przed kompleksowym myciem przestrzeni, w której na co dzień przebywamy. Realizacje, takie jak pranie dywanów, mycie okien czy też czyszczenie wentylacji powinno być również regularnie przeprowadzane. Częstotliwość prowadzonych działań jest w tym przypadku uzależniona od specyfiki konkretnego budynku, stopnia zabrudzenia, a także dostępności firmy sprzątającej.

Jak wybrać firmę sprzątającą przestrzenie biurowe?

Wybór firmy sprzątającej nie powinien być pozostawiony przypadkowi. W tym aspekcie nie warto kierować się wyłącznie ceną, gdyż z reguły te najtańsze firmy nie zapewnią odpowiedniej jakości prowadzonych usług. Warto na samym początku zapoznać się z opiniami na temat konkretnej firmy sprzątającej. Dokładność realizacji, terminowość – to tylko przykład aspektów, na które należy w pierwszej kolejności zwracać uwagę. Bardzo istotne jest, aby firma, której powierzymy sprzątanie biura posiadała nowoczesne sprzęty. Należą do nich przede wszystkim odkurzacze, mopy, delikatne ścierki, a także odkurzacze z funkcją prania. Będą one znakomite do usuwania nawet tych najbardziej problematycznych zabrudzeń z powierzchni dywanów.

Tak naprawdę nie można jednoznacznie stwierdzić, jak często powinno się przeprowadzać czyszczenie biura, ponieważ wszystko jest uzależnione od jego stanu oraz obłożenia. Kompleksowe mycie przestrzeni najlepiej przeprowadzać w momencie, gdy nikogo nie ma wewnątrz. Pracujący odkurzacz czy też śliska podłoga z pewnością nie zapewnią odpowiednich warunków do pracy.

Postaw na kompleksowe usługi

Wybierając firmę sprzątającą warto zdecydować się na przedsiębiorstwo, które oferuje kompleksowość usług. Konieczne jest, aby jedna firma oferowała czyszczenie dywanów, a oprócz tego również posadzek wykonanych z płytek, kamienia czy też kostki. Profesjonalna firma sprzątająca powinna zapewniać mycie okien, odkurzanie, zdejmowanie pajęczyn, mycie toalet i łazienek, a także odplamianie. W momencie, gdy prowadzone realizacje tak bardzo nam się spodobają, możliwe będzie rozpoczęcie współpracy abonamentowej. W takiej sytuacji firma sprzątająca z góry wie, w jakie dni tygodnia będzie pojawiała się w biurze i jakie czynności będą należeć do jej obowiązków. Jest to rozwiązanie idealne zarówno dla klienta, jak i usługodawcy.

Rozpoczęcie stałej współpracy pozwoli przede wszystkim na jeszcze sprawniejsze i szybsze przeprowadzanie realizacji sprzątających. Ponadto w niektórych sytuacjach możliwe będzie ustalenie indywidualnego harmonogramu prac, które pozwolą na dostosowanie się do aktualnego obłożenia biura. Dzięki temu realizacje sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób zarówno pod względem szybkości, jak i dokładności działania.